Kezdjük az elején: önmagában a kávé egy nem igazán környezetbarát luxus termék. Sok ezer kilométerre tőlünk termesztik a kávét, feldolgozzák (néha rengeteg ivóvíz felhasználásával), áthozzák az óceánon, elfuvarozzák a pörkölőbe, megpörkölik rengeteg energiával, csomagolják, majd az őrölt kávéból valahogy ital lesz. A kávékapszula jó vagy rossz?
A sokkoló rövid válasz: a kávéivási szokásaink közül az egyik legkevésbé káros a kapszula. Furán hangzik? Gondolj bele: a mi kapszuláink alumíniumból készülnek, azaz korlátlan alkalommal 100%-ban újrahasznosíthatóak. A kávé elkészítéséhez minimális energia kell, néhány másodpercig megy csak a gép (nem kell felfűteni, nem kell gázt gyújtani, stb.). A kapszulák "be vannak állítva" nem kell őrlőt állítani, mindig ugyanazt a kávét kapod, nem kell újrakészíteni, sokkal kevesebb kávét használsz.
Ha a teljes életciklusát nézzük a kávénknak, az ökológiai lábnyomból a két legnagyobb szelet a kávé termesztése, és az ital elkészítése.
Mivel egy kapszulában lényegesen kevesebb kávé van, mint egy presszóban vagy egy filterben (A Samurai Shoelace kapszulákat 5.3-5.9 grammal töltjük, egy automata kávégép presszója pedig 9-12 grammból készül), máris látszik az első “nyereség”. A második pedig a kávékészítés. Egy kotyogós főzővel elkészített kávé elkészítéséhez felhasznált energia akár a 10-szerese is lehet, egy kapszulás “lefőzésének”!
Tehát a kapszulás kávék a két legnagyobb részét az ökológiai lábnyomnak a töredékére csökkentik!
A fő probléma tehát nem az elv, hanem a saját lustaságunk, sajnos. Az általunk használt alumínium kapszulák ugyanis 100%-ban újrafelhasználhatóak, korlátlan alkalommal. (Az ötvözetből újra és újra kapszulát lehet készíteni, az eredeti gyártás energiaigényének töredékét használva). Megoldásunk is van rá:
Tehát a leginkább környezetbarát az instant kávé, közvetlen utána pedig a kapszulás!
A fentiek figyelembevételével pedig a leginkább környezetszennyező (a kávé TELJES életciklusát tekintve) a filterkávé, ami csak “kicsit” rosszabb az eszpresszónál.
Szóval érdemes mindig a teljes képet nézni, és nem győzzük mi sem eleget hangsúlyozni, hogy szelektáljatok, és ne a szemétbe dobjátok a használt kapszulát, hiszen a benne levő zacc értékes tápanyag a növényeknek, az alumínium pedig értékes nyersanyag újabb kapszulák gyártásához! Kattints ide, és nézd meg az újrahasznosítónkat!